Obiekty historyczne i turystyczne


W lasach Dzikowskich są miejsca gdzie zachowały się pozostałości po dawnych wsiach takich jak Miłków , Kaczmary, Lebiedzie, Pierożki. W lasach miłkowskich  zachowały  się krzyże cmentarne . Mieszkańcy Miłkowa  zostali wysiedleni na Besarabię w  1941 roku.
Przy drodze  gdzie dzisiaj  rosną dwie daglezje są pozostałości po dawnej hucie szkła , jest tu hałda węgla drzewnego, który kiedyś był potrzebny do wyrobu  szkła. Do jego wytwarzania  używano popiołu bukowego i piasku. Lasy kryją też  cmentarz choleryczny oraz bunkier z okresu wojny. Z map znikły Kaczmary i Pierożki czy też Lebiedzie- a tereny po nich zostały zasadzone  po wojnie lasem. Kilometr od  Lebiedzi  na zachód w leśnej gęstwinie stoi krzyż Lebiedzia - jest to  krzyż pokutny w kształcie miecza.
W północnej części lasów na Zakąciu jest ambona widokowa.Roztacza się z niej widok na stawy rybne i rzeczkę Przerwę. W jej pobliżu znajduje się użytek ekologiczny ''Bobrowe Bagno''. Idąc na południe docieramy po niedługim spacerze do miejsca gdzie była kiedyś gajówka
Montusiewicza, rosną  tu dwa pomnikowe drzewa - sosna i dąb.

W lasach są parkingi  a także  wiaty i miejsca na palenie ognisk. Takie miejsca znajdują się na Nowym Dzikowie przy drodze na Ułazów oraz na "Laszce"  i przy "Grządce" na skrzyżowaniu dróg leśnych.
Będąc w tutejszych  lasach  nie sposób ominąć Kapliczkę św Huberta.

Kapliczka na Horaju N: 50°12'7.14'' E: 23°0'44.61''

Ambona widokowa- Bobrowe bagno

Bunkier z czasów wojny

Krzyż pokutny na Lebiedziach

Kapliczka świętego Huberta (Berlińskie) - rzeźba wykonana przez Tadeusza Tracza N: 50°10'29.63'' E: 22°54'34.34''

Wiata przy drodze Nowy Dzików -Ułazów

 Wiata na skrzyżowaniu w pobliżu "Grządki"  N: 50°13'31.73'' E: 22°53'4.31''

Domek na stawach miłkowskich N: 50°10'21.49'' E: 22°52'19.54''

Wnętrze domkuDodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2019 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl